TarihçeDerneğimiz; Mimarlığı ve mimarlık mesleğini geliştirmek, toplumda saygınlığını ve etkinliğini arttırmak, topluma karşı sorumluluk anlayışı ile planlama ve inşaatın niteliğini yükseltmek amacıyla kurulmuştur.

1987 yılında ilk olarak daha sonra başına Türk eklenecek olan SMD Serbest Mimarlar Derneği kuruldu. Bu derneğin Tüm Serbest Mimarları temsil etmesi öngörülüyordu. Derneğe zamanla İstanbul'dan ve İzmir'den katılımlar da oldu.

Serbest mimarların yıllar içinde yaptıkları toplantılar sonucunda, mimarların kendi bölgelerinde birlik kurarak çalışma yapmasının daha faydalı sonuçlar doğuracağı düşüncesi oluştu ve 2002 yılında İstanbul Serbest Mimarlar Derneği kuruldu.

İzmir'de de daha sonra kurucular kurulunu oluşturacak olan; Nusret Şükrü Kocagöz, Salih Zeki Pekin, Vedat zeki Tokyay, Sevgi Molva, Nafi Çil, Hüseyin Egeli, Merih Dönmez, Ahmet Tamer Başbuğ, zaman zaman toplanıp İzmir Serbest Mimarlar Derneğini kurmak için fikir oluşturuyorlardı. Bu toplantıların çıkmaza girdiği bir gün Şükrü Kocagöz'ün "Bir kişi de kalsam bu derneği sonunda kuracağım" dediğini çok iyi hatırlıyorum.

Beni çok etkilemişti bu söz. Ben de kendisine "Bırakmayız sizi zaten bir kişi" demiştim.

Yoğun çabalarımız ve çalışmalarımız sonunda 13.10.2003 tarihinde İSMD resmen kuruldu.

Bu yıl 10. kuruluş yılını kutlayacak olan derneğimize, süreç içinde kaydolmuş olan üyelerimiz, sonra bir kısmı çıkmış olsa da, elinden geldiğince hizmet etti.

Ankara, İstanbul ve İzmir'de kurulmuş olan bu dernekler, ilerde federasyon olabilmek için gereken tüzüklerini de bu yıl hazırlamış durumdalar. Tüzüğümüze uyan yeni üye katılımlarını arttırma konusundaki girişimlerimiz ise daima sürecektir.

İSMD, tüm üyeleri ile, özgür tasarım ve özgür planlamayı mesleğin temel ilkesi olarak almakta ve en ilkeli biçimde, en yüksek standartta uygulamayı hedef seçerek, iyi bir çevre oluşturulmasında mimarlığın sanatsal ve kültürel bir öncelik olduğunun bilincini toplumda yaymaya devam etmektedir.Yorum bırakmak için kullanıcı girişi yapmalısınız!

Henüz yorum yapılmamış!