• Mehmet Bedrettin Kökten

Mehmet Bedrettin Kökten

1921 yılında İstanbul'da doğdu. 1945'de İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. 
 

1950 yılına kadar Milli Eğitim Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü Anıtlar Şubesi Restorasyon ve Onarım Bürosu'nda Prof. Albert Gabriel ile Bursa anıtlarının rölöve, restorasyonlarında çalıştı.
1955 yılına kadar Vakıflar Genel Müdürlüğü Restorasyon ve Vakıf Akar Bürosu'nda otel, iş hanı, çarşı, proje ve kontrollüğü çalışmasında bulundu.
1955 – 1960 yılları arasında Y.Mim. Orhan Çakmakçıoğlu ve Y.Mim Bülent Serbest'le birlikte otel, banka, ev, apartman ve Ankara'da Gima Mağazaları gibi çeşitli konularda proje çalışmaları yaptı.
1960'da T.Emlak Kredi Bankası Genel Müdürlüğü'nde İstanbul Ataköy'de proje ve kontrollük ayrıca banka şubeleri ve motel projeleri ile hizmet verdi.
1967 yılında İzmir'e gelerek Buca Ö.M.M.Y.O'da öğretim üyesi 1969'da Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık ve Tiyatro Bölümleri'nde öğretim görevlisi oldu. 1977'de ayni fakülte'den emekli oldu.
1971 yılında Y.Mim. Cengiz Onaran ve Mimar Raşit Beşerler ile mimari ve dekorasyon alanında çalışmalarını sürdürdü. Daha sonra Mimar Mine Kavala'nın da katıldığı El Mimarlık ve Dekorasyon A.Ş.'ne dönüştürülen bu ortaklıktan 1999 yılında kendini emekliye ayırdı. Bu yıllar içinde çok sayıda villa, apartman, ticari bina, endüstri yapıları, fuar pavyonları mimari ve dekorasyon projelerine imza attı. Bu çalışmaların bir bölümü 1996 yılında El Mimarlık ve Dekorasyon'un 25.yılı nedeniyle açılan bir sergide sergilendi.
Mimari, grafik ve resim yarışmalarına katılarak derece ve mansiyonlar kazandı.
İki kez kişisel resim sergisi açtı ve çeşitli karma resim sergilerine katıldı.
Mehmet Bedrettin Kökten 2008 yılında aramızdan ayrıldı.

.